Zaujímavé fakty o Vianociach a vianočných symboloch

Na Vianoce sa väčšina ľudí každý rok nesmierne teší. Užívame si ich a oslavujeme so svojimi rodinami, blízkymi a priateľmi. Tešíme sa z vianočných darčekov, vianočného stromčeka a samozrejme, dobrého jedla. No málokto z nás vie, čo všetky charakteristické vianočné symboly vlastne znamenajú. Viete to Vy?

Najznámejšie symboly Vianoc a ich význam

Čo neodmysliteľne patrí k Vianociam a vianočnej atmosfére u Vás doma? Čo prinesie ten správny vianočný čas – „Christmas time“? Určite aj niečo z nasledujúceho.

  • Vianočný stromček. Taký správne nazdobený, priam americký christmas tree stojí počas Vianoc v každej slovenskej domácnosti. Určite aj u Vás. Aký je však jeho význam? Ide vraj o symbol nádeje a večného života. Podľa iných povier vraj ihličie z vianočného stromu, ktoré smeruje dohora, symbolizuje spojenie človeka s Pánom.
  • Vianočné zvončeky. Tiež ste ako deti milovali ten zvuk? Keď sa rozozvučal vianočný zvonček, vedeli ste, že darčeky sú na mieste. Čo však vianočné zvončeky symbolizujú? Okrem príchodu Ježiška vraj majú cinkajúce zvončeky priviesť ovečky späť k stádu. Tak, ako nás má Boh viesť po správnych cestách.
  • Vianočná hviezda. Každý, pre koho Vianoce nie sú len komerčným sviatkom, určite vie, čo vianočná hviezda symbolizuje. Jedná sa o Betlehemskú hviezdu, ktorá sprevádzala troch mudrcov na ich ceste do Betlehema pri narodení Ježiška. Práve preto je vianočná hviezda takou obľúbenou dekoráciou. Nesie totiž v sebe aj náboženský význam.
  • Vianočný veniec. Aj ten je určite v čase adventu dekoráciou, ktorá zdobí Váš domov. Viete, čo má vianočný veniec symbolizovať? Vraj to, že tak, ako nikde nekončí tento veniec, tak nekončí ani božia láska k ľuďom.
  • V našich končinách síce imelo nie je tradíciou, ale patrí k tým pravým americkým „Christmas“. Čo má symbolizovať? Je to vraj rastlina, ktorá chráni príbytok pred zlými duchmi. A tradíciu bozkávania sa pod imelom v čase sviatkov určite poznáte aj Vy.
  • Vianočné pančuchy na kozube. Takisto skôr americká tradícia. No viaže sa k nej pekná legenda. Vraj v jeden Štedrý večer chcel neznámy darca pomôcť chudobnej rodine. A tak do komína hodil pár zlatých mincí. Tie spadli priamo do pančúch, ktoré sa sušili pri ohni. Tak vznikla tradícia vešania pančúch na kozub v nádeji, že sa v nich nájdu darčeky.

Bez ktorých z týchto vianočných symbolov si svoj „christmas time“ nedokážete predstaviť? K tej správnej atmosfére a domácej pohode určite patria všetky! Netreba však zabúdať ani na vzájomnú lásku a pohodu v rodine, ktorá je dôležitejšia, ako darčeky, stromček, či akékoľvek dekorácie.

Autorské právo: toonartist / 123RF Reklamní fotografie